Gudstjenester

Kirkebilen kan bestilles til alle gudstjenester senest dagen før - tlf. 8699 5400.
 
Søndag 25. august
Skørring kl. 11 – Anne Sophie
 
Søndag 1. september
Skørring k l. 9.30 – Maria
 
 
Ny gudstjenesteplan
Vi har de seneste tre år kørt en forsøgsordning, hvor Anne Sophie og Maria Baungaard fra Mørke på skift har varetaget gudstjenesterne i Ådalen og Mørke henholdsvis kl. 9.30 og kl. 11.
Gudstjenesterne kl. 9.30 har vist sig ikke at være særlig velbesøgte.

Biskoppen har givet tilladelse til at forsøge en ny gudstjenesteordning, hvor Anne Sophie udelukkende varetager gudstjenesterne i Ådalen - og Maria dem i Mørke.

Fremover er der højmesse kl. 11 hver anden søndag i Søby eller Skørring Kirke - og hver anden søndag i Mørke.
Desuden er der som udgangspunkt en fast månedlig aftengudstjeneste kl. 19 i Halling, Skader, Mygind eller Karlby kirke
- samt en månedlig familiegudstjeneste i Skørring Kirke med spisning. 
 

Højmesser

Søndag 8. september
Byparken i Rønde/Stafet for livet kl. 9
Søndag 22. september
Skørring (høst) kl. 11
Søndag 6. oktober
Søby kl. 11
Søndag 20. oktober
Skørring kl. 11
Søndag 3. november
Skørring (Allehelgen) kl. 11
Søndag 17. november
Søby kl. 11
 

Aftengudstjenester

Torsdag 26. september
Halling kl. 19
Onsdag 23. oktober
Skader kl. 19
Onsdag 6. november
Mygind kl. 19
 

Familiegudstjenester

Tirsdag 10. september
Skørring kl. 17.30
Torsdag 3. oktober
Skørring kl. 17 (minikonfirmandafslutning)
Onsdag 20. november
Skørring kl. 17.30

Arrangementer

Sogneudflugt tirsdag 27. august
Den årlige sogneudflugt går til Rebild bakker med besøg i Thingbæk Kalkminer og på Museum Rebild.
Vi håber, lyngen blomstrer, og at vi kan nyde synet af det flotte landskab.
Pris og nærmere tidspunkt kommer i Adresseavisen i løbet af august.
Tilmelding til Gert Almskou
tgalm@outlook.dk, tlf. 8699 8044, 2171 6972.
 

 
Sogneeftermiddagene tirsdag 3. september kl. 14 i Sognegården
Vi får besøg af Jørgen Lorenzen, tidligere lærer ved Randers Statsskole, som fortæller om cirkuslivet.
Han er en af de bedste kendere af cirkuslivet i Danmark.
Vi er nok alle fascinerede af cirkus, - både i og bag manegen.
Nu får vi mulighed for at høre om livet bagved og de spændende personer, der rejser land og rige rundt for at give tilskueren en god og sansemættet oplevelse.
Foredraget ledsages af spændende filmoptagelser.
Det koster ikke noget at være med, og der er kaffe på kanden og kage på fadet.
 

 
Stafet for livet 7.-8. september i Rønde
Det er et stort arrangement, hvor vi fejrer livet, mindes dem, vi har mistet, og sammen gør en forskel i kampen mod kræft.
For at bakke op om den gode sag henviser vi til gudstjenesten i forbindelse med stafetten søndag 8. september.
Den finder sted i Byparken i Rønde kl. 9-10 v. Anne Marie Poulsen Tolbod.
 

 
Familiegudstjeneste tirsdag 10. september kl. 17.30 i Skørring Sognegård
Efter at have spist i sognegården, går vi over i kirken og finder ro til at synge et par salmer, høre en dejlig godnathistorie og bede Fader Vor sammen.
Børn er velkomne til at møde op i nattøj og tage sin egen puttebamse med.
Og så siger vi ellers ”Gud og go’nat.”
Tilmelding (spisning) til Anne Sophie, asr@km.dk - sms 2979 4476 senest fredag 6. september.
 

 
Høstgudstjeneste og menighedsmøde
søndag 22. september

Klokken 11 holder vi høstgudstjeneste i Skørring kirke, hvorefter menighedsrådet byder på frokost i sognegården.
Samtidig holdes det årlige menighedsmøde, hvor menighedsrådet og Anne Sophie fortæller om det forgangne år.
Tilmelding til Gert Almskou, tgalm@outlook.dk, tlf 8699 8044 senest søndag 15. september.
 

 
Sogneeftermiddag tirsdag 1. oktober kl. 14 i Sognegården
Sammen med organist Annelise Ohrt Jensen holder vi sangeftermiddag og synger nye og gamle sange fra Højskolesangbogen.
Det koster ikke noget at være med, og der er kaffe på kanden og kage på fadet.
 

 
Familiegudstjeneste torsdag 3. oktober kl. 17 i Skørring Kirke
Minikonfirmanderne afslutter undervisningsforløb og får ved denne gudstjeneste uddelt diplomer.
Det er en familievenlig gudstjeneste med et par salmer, en god historie og Fader Vor.
Efter gudstjenesten er der spisning i sognegården, hvor alle naturligvis er velkomne.
Tilmelding (spisning) til Anne Sophie, asr@km.dk - sms 2979 4476 senest søndag 29. september.
 

 
Værkstedsgudstjeneste lørdag 5. oktober i Mygind Kirke
Se info i Adresseavisen, når vi nærmer os tidspunktet. og lørdag 23. november - begge gange i Mygind Kirke.
 

 
Strikkecafé tirsdag 8. oktober kl. 14-16 i Sognegården
Vi mødes over en kop kaffe og lidt lækkert, mens vi strikker dåbsklude til vores seks sognes små dåbsbørn.
Vi har garn og mønstre, så du skal blot medbringe dit gode humør og strikkepinde i str. 2,5 eller 3.
Det er gratis at være med, og alle er meget velkomne.
 

 
Sogneeftermiddag
tirsdag 5. november kl. 14 i Sognegården

Vi skal høre om arbejdet på havnen i Aarhus og om bronzeskulpturen opsat i 2017.
Skulpturen er lavet af kunstneren Jens Galschiøt.
Tidligere havnearbejder Palle Jørgensen fra Halling fortæller om skulpturen, og hvordan der blev skaffet penge til projektet.
Han er en af de gamle havnebisser, som gennem sang og fortælleglæde guider os rundt i sit arbejdsliv på havnen.
Det koster ikke noget at være med, og der er kaffe på kanden og kage på fadet.
 

 
Børnekulturnat Fredag 8. november kl. 17-20 i Hornslet
Temaet er ”I orkanens øje”.
Kig ind i Hornslet Kirke, hvor præsterne fra Ådalen, Mørke, Hvilsager-Lime og Hornslet deltager og sammen skaber en sjov aften for børn og forældre.
 

 
Strikkecafé tirsdag 12. november kl. 14-16 i Sognegården
Vi mødes over en kop kaffe og lidt lækkert, mens vi strikker dåbsklude til vores seks sognes små dåbsbørn.
Vi har garn og mønstre, så du skal blot medbringe dit gode humør og strikkepinde i str. 2,5 eller 3.
Det er gratis at være med, og alle er meget velkomne.
 

 
Familiegudstjeneste onsdag 20. november kl. 17.30 i Skørring Sognegård
Efter at have spist i sognegården, går vi over i kirken og finder ro til at synge et par salmer, høre en dejlig godnathistorie og bede Fader Vor sammen.
Børn er velkomne til at møde op i nattøj og tage sin egen puttebamse med.
Og så siger vi ellers ”Gud og go’nat.”
Tilmelding (spisning) til Anne Sophie, asr@km.dk - sms 2979 4476 senest søndag 17. november.
 

 
Værkstedsgudstjeneste lørdag 23. november i Mygind Kirke
Se info i Adresseavisen, når vi nærmer os tidspunktet.

Barnedåb

 
Den 10. august blev Mars og Milo Muxoll Stenhøj døbt sammen med lillesøster Jacqueline Rola Stenhøj Botterill i Karlby Kirke.
Ved samme lejlighed blev Mor Anja og far Sebastian viet.
 
 
 
 

 
Laura Stæhr Laursen blev døbt 10. august i Karlby Kirke.
Her ses hun træt efter strabadserne sammen med mor, far og storesøster Anna.
 
 
 
 
 
 
 
 

 
Theo Rogild Møller blev døbt 17. maj i Skader Kirke
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
Milas Hjorth Madsen blev døbt 26. maj i Søby Kirke
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
Poul Emil Munk-Poulsen blev døbt 2. juni i Karlby Kirke
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

Konfirmation 2019

 
Søndag 19. maj i Halling Kirke
Foto: PhotoCare Grenaa
 

 

Fredag 17. maj i Karlby Kirke
Foto: PhotoCare Grenaa